NewStar FPMA-HAW100HC - Wall mount for LCD display - grey - screen size: 10"-30"
Qté :
Fabricant : Newstar Newstar
Modèle : FPMA-HAW100HC
   -   + liste de souhaits   - OU -   comparer   -
The NewStar wall mount, model FPMA-HAW100HC is a tilt- and swivel wall mount for medical flat screens up to 32”. This mount is a great choice for space saving placement or when ceiling mounting and floor placement is not an option.\nNewStars’ unique tilt (55°) and swivel (270°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The support is easily height adjustable from 0 to 170 centimeters using a gas spring. Depth adjustable from 0 to 170 centimetres. A unique cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy. \nNewStar FPMA-HAW100HC has two pivot points and is suitable for screens up to 32" (81 cm). The weight capacity of this product is 12 kg each screen. The ceiling mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using NewStar VESA adapter plates.\nAll installation material is included with the product.
Specifications courtesy of Icecat.biz
Colour of product Grey
Distance to the wall (max) 170 cm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 0 - 1700 mm
Maximum screen size compatibility 76.2 cm (30")
Maximum weight (capacity) 12 kg
Minimum screen size compatibility 25.4 cm (10")
Number of displays supported 1
Swivel angle range 0 - 270°
Tilt angle 0 - 55°
VESA mounting interfaces 75 x 75,100 x 100 mm