NewStar FPMA-D700DDV - Desk mount for 2 LCD displays - black - screen size: 10"-24"
Qté :
Fabricant : Newstar Newstar
Modèle : FPMA-D700DDV
   -   + liste de souhaits   - OU -   comparer   -
The NewStar desk mount, model FPMA-D700DDV is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 2 flat screens up to 27”. This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk stand or grommet mount.\nNewStars’ unique tilt (180°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 0 to 70 centimetres. Depth 13 centimetres.\nNewStar FPMA-D700DDV has two pivot points and is suitable for screens up to 27" (69 cm). The weight capacity of this product is 6 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using NewStar VESA adapter plates.\nBy using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.\nAll installation material is included with the product.
Specifications courtesy of Icecat.biz
Colour of product Black
Depth 13 cm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 0 - 700 mm
Maximum screen size compatibility 68.6 cm (27")
Maximum weight (capacity) 12 kg
Minimum screen size compatibility 25.4 cm (10")
Number of displays supported 2
Rotation 360°
Swivel angle 180°
Tilt angle 0 - 180°
VESA mounting interfaces 75 x 75,100 x 100 mm